Verbijstering en opschudding in Suriname. Andrew Tjong A Ong was wel de beste dammer tijdens het Srefidensi toernooi in Paramaribo, maar kreeg tot ontzetting van de Maarssenaar toch niet de eerste prijs toegekend! De organisatie veranderde namelijk tijdens de prijsuitreiking de spelregels van het Zwitsers systeem, en kreeg daardoor wat het wenste: een autochtone Surinamer op de hoogste trede van het ereschavot.

Fotograaf: Rudi Azimullah
Drie dammers eindigden in het Open Kampioenschap van Suriname gelijk met 13 uit 9: naast Andrew waren dat Rinaldo Kemnaad en Feroz Amrikhan. Andrew had het zwaarste programma gehad en had dus de meeste weerstandspunten. De uit Nederland afgereisde Andrew en Feroz Amirkhan hadden beiden de Surinamer Rinaldo Kemnaad tijdens het toernooi overtuigend verslagen, waardoor laatstgenoemde zich via lager geklasseerde tegenstanders telkens weer kon opwerken, maar zo wel een lagere weerstand opbouwde.
De organisatie publiceerde gedurende het toernooi nooit de ranglijst, maar verwees naar de website van toernooibase. Volgens de ranglijst op die site stond Andrew van de eerste tot de laatste speeldag aan kop en finishte hij op weerstandspunten als eerste. Maar achteraf besloot de organisatie om de weerstandspunten te schrappen: bij gelijk eindigen zou het aantal overwinningen de doorslag geven. Een vreemd besluit, omdat deze methode normaliter alleen wordt toegepast bij een rond toernooi, maar niet (meer) bij een Zwitsers systeem.
Andrew voelt zich door de gang van zaken gedupeerd en heeft op het forum van de FMJD een pittig artikel geschreven. Hij eindigt zijn relaas met de woorden: “De hoofdprijs bleef in Suriname, maar het was bepaald geen reclame voor de damsport. Operatie geslaagd, maar patiënt overleden.”
De eindstand (let bij de eerste drie spelers op de het SB)
|