zaterdag 16 september 2006

Nationale competitie
1e ronde

EREKLASSE

DVSB overtuigend langs Angarde Informatica

Damvereniging Soest-Baarn maakte de titel 'Soester sportvereniging van het jaar' ruimschoots waar door zijn eerste wedstrijd tegen concurrent Angarde Informatica uit Tilburg te winnen. Na vijfenhalf uur spelen stond er een overtuigende 12-8 op het scorebord.
De eerste twee punten kwamen van Cock van Leeuwen die zijn niet geringe tegenstander Toine Brouwers met een geweldige forcing versloeg. Waldo Aliar volgde het goede voorbeeld. Zijn opponent stond aan zijn linkerflank op het verkeerde been en met uiterste precisie forceerde de DVSB’er een winnende doorbraak. Op het bord van Jelmer Martens was het echter 'vrouwen en kinderen eerst'.Tot opluchting van zijn clubgenoten wist Jelmer het zinkende schip echter nog bijtijds recht te trekken. Laurens Fijn van Draat kwam na een interessante flankpartij en een Springer contra-attack tegen Edgar Haagh niet verder dan remise. Bij coach Andrew Tjon A Ong ging het echte mis. In een interessante Ghestem-partij overzag hij een eenvoudige combinatie tegen Peter Kort.
Ex-wereldkampioen Harm Wiersma, die dit seizoen de kleuren van DVSB verdedigt, trof zeker niet de sterkste tegenstander. Ad van Tilborg heeft echter de reputatie om zowel tegen zwakke als sterke dammers remise te spelen, een resultaat dat hem vrijwel altijd tot genoegen stemt. Ook Wiersma wist niet door de defensie van de ervaren Brabander te breken. Klaas Bor vergrootte de score door een talentvolle jeugdspeler, maar wel iemand met weinig ervaring, in een klassiekje op te brengen. Joeri Hezemans kon niets anders doen dan een schijfje offeren om nog enigszins spel te krijgen, maar het liep voor de Brabander op niets uit.
Eric van Dusseldorp kwam beter te staan, maar met een barok ogende verdediging wist zijn Belgische opponent de Meulenaere de schade binnen de perken te houden.
Harry Clasquin miste de winst tegen Bryon Wollaert en kreeg vervolgens een aanval tegen. Maar het leek erger dan het was en het dynamische evenwicht werd niet verbroken.
Een openingsruil met veel opgedrongen randschijven bezorgde Cees Binnenkade in elk geval veel speelplezier. Zijn stelling zag er niet meer uit maar na een goed doordachte verdediging stond hij in het eindspel tegen Ad de Hoon zelfs niet eens minder.

  Naar boven
 

HOOFDKLASSE A

Matige ouverture Barnsteendammers

Barnsteen kon helaas geen vuist maken tegen DES Lunteren in de openingsronde en moest een 12-8 verlies incasseren. Daarom een slecht begin in deze klasse van de promovendus, waarbij echter wel opgemerkt moet worden dat de Barnsteendammers vooraf wisten dat dit team moet knokken om lijfsbehoud. De verwachtingen waren dus hooggespannen.
Na gelijkwaardige openingsremises van Marten v.d. Groep en Wim Muys bracht Rutger Koetsier de Barnsteendammers op voorsprong. Ook hier een gelijkopgaande partij waarbij Koetsier echter net eerder op dam was en het voordeel daardoor naar zich toe kon trekken. Vervolgens weer een puntendeling van Peter-Frans Koops met Jaap Heij.
Het werd een opsluitingpartij met veel onoverzichtelijke zetten. In het middenspel was het initiatief aan Koops. Heij offerde een schijf met vervolgens een dreiging naar dam die door Koops alleen gepareerd kon worden door het schijvenaantal weer gelijk te laten worden. Gevolg: een uitgedunde stelling die rustig naar remise kabbelde.
DES kwam langszij omdat Lou Pietershove een verschrikkelijke “bok” maakte. In een “ruilpartij” tegen Sander Neutel bouwde de Limburger een betere stelling op maar vloog hij pardoes in een 3 om 2 doorbraak.
Tjitse Offinga speelde tegen Daniél Merkus, een toptalent uit de Hollandse keuken. De Barnevelder is net teruggekeerd uit het WK junioren en heeft nu al een rating waar menigeen jaloers op kan zijn. In een gecompliceerde stelling met aanvankelijk een wat mindere klassieke stelling wist Offinga de Bunschoter toch doorbraak te forceren en vervolgens de remise veilig te stellen.
Bertus de Harder mocht de degens kruisen met Arjen Timmer, een topspeler bij de junioren in ons land. De Barnsteendammer kon echter geen potten breken en moest zelfs in het late middenspel alle zeilen bijzetten om de remise te forceren
Een gelijkopgaande klassieker was te zien tussen Evert de Jong en Evert van de Pol, die ondanks droeve familieomstandigheden toch meespeelde.
Hoogtepunt was de tijdnoodfase van de Jong, die nog 15 zetten af moest leveren voor 3 minuten. Dat lukte en nadat de muziek eruit was, werd remise overeengekomen.
De resterende 2 partijen werd verlies voor de Bunschoters.

Wim Bor capituleerde na ruim 5 uur spelen tegen de op papier sterkere Erwin van Hierden. Er ontstond een gecompliceerde stelling dat veel rekenwerk kostte en dus beiden in forse tijdnood terecht kwamen. Nadat deze perikelen waren opgelost ontstond er een dammeneindspel met een pluschijf voor de DES-speler, dat uiteindelijk noodlottig bleek voor Bor.
Cor de Jong kreeg tegen Marcel Monteba flankspel op het bord maar verslikte zich positioneel in het middenspel. De stelling van de Barnsteendammer werd behoorlijk teruggedrukt en moest met lede ogen toezien hoe dit terreinverlies hem parten speelde. Weliswaar kwam de Jong nog wel op dam, maar in een dammeneindspel met 2 schijven in de minderheid was het snel einde oefening.

Naar boven


EERSTE KLASSE B

Ons Genoegen kon geen potten breken

In de eerste wedstrijd van het nieuwe seizoen kon Ons Genoegen uit bij Amstelland niet voor een stunt zorgen. De domstaddammers waren ook gehavend aan de strijd begonnen aangezien drie 1e tiental- spelers afwezig waren. Maar ook Amstelland had twee invallers!
De Utrechters kwamen goed uit de startblokken door een partijzege van Auke Zijlstra op invaller Louk Koopman. In het middenspel liet Auke een afwikkeling toe die hem een schijf op 15 opleverde, tegenover een zwarte op 5. Koopman werd steeds verder teruggedrongen en werd door Auke via een meerslagfinesse tot overgave gedwongen.
Daarna pakte invaller Henk van Snippenburg een punt tegen de sterke Thiemen Stobbe. Vanuit een klassieke partijopzet.
Ook kopman Wouter van Beek kwam niet verder dan een puntendeling tegen beton-dammer Wiebo Drost. Wouter probeerde het wel, maar kreeg geen decimeter ruimte.
Invaller Arne van Mourik speelde een tactisch spelletje tegen Jan Pieter Drost. Hij had de hele partij in het klassieke laveerspel licht initiatief maar na 40 zetten werd toch remise overeengekomen. Bij analyse bleek dat terecht, al had Arne nog lichte winstkansen.

Amstelland kwam terug in de wedstrijd door een zege van Paul Lohuis op Gerard Bakker. Na een flankspelopening had Gerard lange tijd steeds maar één goede zet, die hij ook steeds vond. De beide voorposten op 24 en 27 werden afgeruild en er resteerde een gelijkwaardige 10-om-10 stelling, al moest Gerard wel steeds rekening houden met een 2-om-2 doorbraak. Dat deed hij dan ook, maar even later leverde Lohuis middels een 3-om 2 doorbraak een vrije doortocht naar dam op en won het resterende afspel simpel.
Daarna drukte Amstelland door. Voorzitter (en invaller arbiter) Auke Godthelp greep na een flankspelopening het initiatief tegen Arnout Mossink, die in het late middenspel in een ongunstige korte vleugel opsluiting terecht kwam. De Zeistenaar kwam er verder niet meer aan te pas en werd hij hardhandig van het bord gezet.
Ook Gert van Willigen greep zijn kans in het late klassieke middenspel tegen Lex van Amerongen. Lex had eigenlijk het beste van het spel maar de tijdnood deed hem de das om. In plaats van een sterke Ghestem-doorstoot te plaatsen kwam hij op een onzalige a-positionele zet. Zijn linkervleugel stond direct vast en was hij kort daarna de klos.

Ons Genoegen pakte nog een punt door een fraaie remise van de 89-jarige Lex den Doop tegen Krijn ter Braake. In een klassieke laveerpartij kreeg Lex zelfs de beste kansen!
Daarna bouwde Amstelland de voorsprong nog verder uit door een zege van invaller Ton van Tulder op invaller Jan Uijterlinde. Ook hier had Jan verreweg het beste van het spel in een flankspelomsingeling. Echter in de tijdnoodfase kreeg de Amstelvener eerst de gelegenheid zich los te ruilen. Vervolgens meende de O.G.’er via een achterloop van een schijf meer ruimte te krijgen, maar zag daarbij een één om tweetje over het hoofd.

Tot slot kreeg captain Cock van Wijk nog een punt van Kenny Kroon. In het middenspel had Cock na lang laveerspel goede omsingelingskansen verkregen tegen het zware centrum van Kenny. Hij koos later echter voor een verkeerd plan waardoor de kansen keerden. De Kockengenaar had op dat moment eigenlijk moeten afhaken met remise, maar besloot, gezien de stand van de wedstrijd, nog door te spelen voor winst. Kenny speelde echter erg sterk verder en na de 1e tijdnoodfase stond hij zo goed als gewonnen. Hij was echter jarig die dag en had geen zin in een lang eindspel. Hij stelde (omdat ook de zege al lang zeker was voor Amstelland) remise voor wat dankbaar werd geaccepteerd.
Zo kende de wedstrijd hetzelfde scenario als vorig seizoen. Aan de bovenste borden kon OG het wel bolwerken tegen Amstelland, maar aan de onderste borden te veel tijdnoodperikelen en mede daardoor teveel puntenverlies. Maar al met al was de overwinning van Amstelland verdiend.

Naar boven

EERSTE KLASSE C

ADG slecht uit de startblokken

Wanneer gaat ADG nu eens een competitiewedstrijd winnen. Dat was de grote vraag die de spelers zich gisteren stelden na afloop van de wedstrijd tegen DEZ/NGKZ. In Hattem werd de openingswedstrijd van de nationale damcompetitie verloren: 12-8.
De laatste keer dat de ADG’ers een wedstrijd wonnen was op 27 november 2004: een 9-11 zege op Apeldoorn. Op 26 februari 2005 werd nog één keer remise gespeeld tegen Maas van ‘t Hoog, maar daar bleef het ook bij. Alle andere duels gingen in rook op.
“ Het is niet anders”, verzuchtte teamleider Harry de Waard, die natuurlijk wel 8 spelers van het eerste team zag verdwijnen de laatste 3 seizoenen. “En allemaal om legale redenen”, aldus de captain: verhuizing, ander werk, studeren elders etc. etc. Twee keer degraderen gaat hem dan natuurlijk wel aan zijn hart. “Bij wie niet? Maar we geven de moed niet op.”
Ook na de nederlaag van afgelopen weekend tegen DEZ/NGKZ. Op papier geen hoog-vlieger in deze klasse, maar in dat praktijk bleek het heel anders.
Weliswaar remiseerden Gerrit de Bruijn en Marthy van Houtert in een gelijkwaardige positionele partij en wist invaller/arbiter Cor van Rooij bijna te winnen – overigens via een schitterende combinatie – maar daarna was het zuur toekijken voor de ADG’ers.
Jan Wielaard kwam er positioneel niet aan te pas tegen Jan Groeneveld, een voorpost vanuit een flankspelpartij werd opgepeuzeld en was er daarna geen houden meer aan. Jan van Amstel vloog vanuit een piekfijne stelling in verraderlijke damcombinatie en kreeg plots ook een nederlaag te slikken. Mark Klein Kranenbarg verzachtte de omstandigheden door via een damzetje voorzitter Jan Willem Hoeve van het bord te combineren. Wim Martin kwam prachtig te staan, maar omdat een aanval op de kerkhofschijf van zijn tegenstander niet doorsloeg kabbelde de partij even later naar remise. Ton Bollebakker moest ook (teleurgesteld) remise accepteren in een positionele partij . Alie Beekman verdedigde zich t taai en wist steeds de goede verdediging te vinden. Harry de Waard had vanuit een flankaanval een korte vleugelopsluiting ingenomen die er in eerste instantie goed uitzag. Maar een positionele foutzet brak hem op. Tegenstander Florian Hoeve maakte hiervan dankbaar gebruik en rondde het karwei vervolgens foutloos af. Vervolgens nog remisepartijen van Guno Grune en Cees Strooper. Vooral de laatste partij trok veel aandacht. Astrid van der Stelt bood veel tegenstand en wat de ADG-preses ook probeerde, zelfs in het eindspel wist de hoofdredactrice van “Het Damspel” zich staande te houden.

Naar boven


TWEEDE KLASSE D

Zenderstad verliest, maar……. liet achterste van de tong zien

Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Een bekend spreekwoord die Zenderstad het komende damseizoen probeert waar te maken. Voor het eerst werden een aantal jeugdspelers “de wei” in gestuurd om ervaring op te doen in de eerste klasse. Een loffelijk streven!! Vergezeld van een aantal “oude rotten” als begeleiders ging Zenderstad met opgestoken hoofd naar Rijnsburg, de eerste tegenstander en eerste confrontatie op landelijk niveau.
De IJsselsteiners kunnen terugzien op een goed gespeelde wedstrijd die uiteindelijk met het kleinst mogelijke verschil werd verloren:11-9.

Zenderstad begon echter voortvarend door een partijzege van Laura Timmerman. Middels een Coup Philippe kwam dit jeugdige talent op een voorsprong van 2 schijven en ook nog eens een vrije doorloop naar dam. Einde verhaal dus voor Mathijs Ravensbergen.
RDC kwam echter weer op gelijke voet omdat Hans Verhoeven op de 28e zet blunderde en 2 schijven mocht inleveren. En natuurlijk de partij.
De partij tussen Rob de Meij en Piet van Egmond hield lange tijd gelijke tred, maar uiteindelijk dreigde de stelling voor de IJsselsteiner vast te lopen. Schijf offeren was nog het enige, maar daarna kwam hij er niet meer aan te pas.’ Ook Theo Wouda werd weggetikt en zo was de voorsprong ineens omgebogen in een 6-2 achterstand. De “ramp”voor Zenderstad werd nog erger omdat Kumar Bihari positioneel werd weggedrukt en in het eindspel door overmacht tot liquidatie werd gedwongen.
Cor de Kruijff deed iets voor Zenderstad terug door in een tempostrijd Rinus Kromhout af te troeven: 8-4. Jeugdspeler Maarten de With voegde nog een punt aan IJsselsteinse kant toe maar wellicht dat er nog meer in de stelling was opgesloten! Bij analyse bleek dat hij duidelijke winstkansen had.
Na de gelijkwaardige remise van Theo van Londen bracht Feike Reitsma de achterstand terug tot 10-8. Tegenstander Schoneveld had de “kroonschijf” opgespeeld met verregaande consequenties. Uiteindelijk won de speler van Zenderstad via een fraaie meerslagcombinatie! Vervolgens waren alle ogen gericht op Koos van Amerongen, eveneens weer een jeugdspeler. Tegen Casper Vroegop had hij een sterke partij opgezet en lange tijd initiatief. In de eindspelfase had hij zelfs een schijf winst kunnen forceren met winstkansen. Nu werd het een puntendeling en mocht de Rijnsburger zijn handjes dichtknijpen met dit resultaat.

Naar boven


Ereklasse
Meurs Denk en Zet - Raes DC Maastricht 15-5; Dammers uit Oost - Hijken DTC 10-10; Damvereniging VBI - Van Stigt Thans 11-9; DVSB - Angarde Informatica 12-8; Hiltex - Witte van Moort 10-10; CEMA/De Vaste Zet - Maas van ’t Hoog 11-9;

DVSB - Angarde Informatica 12-8

1.Harry Clasquin (1245) - Bryon Wollaert (1222) 1-1 (9)
2.Laurens Fijn van Draat (1393)- Edgar Haagh (1267) 1-1 (4)
3.Harm Wiersma(1507) - Ad van Tilborg (1228) 1-1 (6)
4.Andrew Tjon A Ong (1296) - Peter Kort (1275) 0-2 (5)
5.Eric van Dusseldorp (1349) - M. de Meulenaere (1249) 1-1 (8)
6.Jelmer Martens (1182) - Theo Schippers (1347) 1-1 (3)
7.Cock van Leeuwen (1356) - Toine Brouwers (1359) 2-0 (1)
8.Waldo Aliar (1329) - Harry Verdoolaege (1216) 2-0 (2)
9.Klaas Bor (1332) - Joeri Hezemans (1038) 2-0 (7)
10.Cees Binnenkade (1193) - Ad de Hoon (1251) 1-1 (10)

Naar boven


Hoofdklasse A
Barnsteen - DES Lunteren 8-12; Huizum – Lent 12-8; DC Apeldoorn - Heijmans Excelsior 6-14; Univé CTD - Witte van Moort 2 10-10; Nijverdal - Het Noorden Groningen 8-12; Harderwijk - Franeker/Wanswerd 8-12;

Barnsteen - DES Lunteren 8-12
1.Bertus de Harder (1187) - Arjen Timmer (1098) 1-1 (7)
2.Tjitse Offinga (1148) - Daniël Merkus (1246) 1-1 (6)
3.Wim Bor (1079) - Erwin van Hierden (1343) 0-2 (9)
4.Rutger Koetsier (1330) - Arjan van Galen (1261) 2-0 (3)
5.Cor de Jong (1257) - Marcel Monteba (1294) 0-2 (10)
6.Wim Muys (1149) - Aldert van Eck (1003) 1-1 (2)
7.Ludwig Pietershove (1089) - Sander Neutel (1063) 0-2 (5)
8.Peter Frans Koops (1092) - Jaap Heij (1049) 1-1 (4)
9.Marten van de Groep (1138) - Henk Timmer (1088) 1-1 (1)
10.E. de Jong (1104) - Evert van de Pol (1138) 1-1 (8)

Naar boven


Hoofdklasse B
Den Haag - Constant-Charlois R'dam 11-9; IJmuiden - DC Dordrecht 11-9; SNA - Van Stigt Thans 2 11-9; TDV – Damlust 7-13; Hiltex 2 - PWG ’s-Gravenpolder 11-9; Westlandse Dam Com – RDC 3-17;

Eerste klasse A
EDC - De Oldehove 10-10; Huizum 2 - Hijken DTC 2 7-13; Oerterp – Gorredijk 8-12; MTB Hoogeveen – Warffum 15-5; DIOS-Achterhoek - Het Noorden Groningen 2 16-4; Fortuin Dokkum - Bornse Dam Vereniging 10-10;

Eerste klasse B
Bart Smit Volendam – VAD 15-5; Haarlemse Damclub - Meurs Denk en Zet 2 7-13; Amstelland - Ons Genoegen Utrecht 13-7; Samen Sterk - DOS Delft 9-11; ODB Haeghe-Z- Tamek Damkring Marknesse 20-0; Gandhi – Zaanstreek 8-12;

Amstelland - Ons Genoegen Utrecht 13-7

Naar boven


Eerste klasse C
BDV Bennekom - EAD Asten 10-10; PSV Dammen - Damcombinatie Nijmegen 13-7; Damvereniging VBI 2 - Heijmans Excelsior 2 13-7; Denk en Zet H'veld G'dam – WSDV 11-9; DEZ/NGKZ – ADG 12-8; CEMA/De Vaste Zet 2 – GDC 8-12;

DEZ/NGKZ – ADG 12-8
1.Alie Beekman (1118) - Ton Bollebakker (1272) 1-1 (7)
2.Astrid van der Stelt (933) - Cees Strooper (1262) 1-1 (10)
3.Marthy van Houtert (1225) - Gerrit de Bruijn (1229) 1-1 (1)
4. Florian Hoeve (1028) - Harry de Waard (1188) 2-0 (8)
5.Gert Jan Hoeve (1153) - Jan van Amstel (1113) 2-0 (4)
6.Jan Willem Hoeve (1119) - Mark Klein Kranenbarg (1039) 0-2 (5)
7.Jacob Reiffers (1060) - Wim Martin (1093) 1-1 (6)
8.Harry Beekman (1054) - Gruno Grune (979) 1-1 (9)
9.Christel Hoeve (809) - C.M. van Rooij (812) 1-1 (2)
10.Jan Groeneveld (1149) - Jan Wielaard (951) 2-0 (3)

Naar boven


Tweede klasse A
Roden/Leek 2 - BEGB Cornjum 6-14; Huizum 3 - Hijken DTC 3 11-9; Ons Genoegen - Provinciaal Gronings Tiental 6-14; MTB Hoogeveen 2 - Wanswerd 14-6; Roden/Leek - Het Noorden Groningen 3 14-6;

Tweede klasse B
SSS – Oosterveen 14-6; Dammers uit Oost 2 - DDC Deventer 9-11; Damra – Almelo 7-13; Hartholt Olie - Ons Genoegen Wapenveld 8-12; DIOS-Achterhoek 2 - Witte van Moort 3 14-6; Zwolle - Maas van 't Hoog 2 10-10;

Tweede klasse C
IJmuiden 2 – Heemstede 9-11; SNA 2 - Meurs Denk en Zet 3 12-8; DVSB 2 - WSDV 210-10; Hiltex 3 – Lelystad 7-13; Harderwijk 2 - Zaanstreek 2 15-5;

DVSB 2 - WSDV 2 10-10

1.Gerard van Niel (1135) - Leo Steyntjes (1038) 2-0 (2)
2.Leo van der Laan (1194)- Gerard Zijlema (1071) 0-2 (1)
3.Ton van der Ploeg (1015) - Anton van Drumpt (1062) 1-1 (4)
4.Henk Vogelenzang de Jong (1096) - Hans Kromhout (1090) 1-1 (9)
5.Dick Roelofs (975)- Niels Duif (1028) 1-1 (8)
6.Serf Klinkenberg (981) - Gerhard Gerritsen (978) 0-2 (5)
7.Jan van de Veen (1266) - Ton Schockman (825) 1-1 (10)
8.Henk de Groot (881) - Jesse van Beek (630) 1-1 (7)
9.Theo Schimmel (924) - Kaspar Heijnen 2-0 (3)
10.Adri Butzelaar (833) - Tom Janmaat 1-1 (6)

Naar boven


 

Tweede klasse D
Den Haag 2 - Constant-Charlois R'dam 2 8-12; RDC 2 – Zenderstad 11-9; DEZ Reeuwijk - Van Stigt Thans 3 10-10; Samen Sterk 2 - DOS Delft 2 13-7; ODB Haeghe- DC Scheveningen 17-3; Westlandse Dam Com 2 - Leids Damgenootschap 3-17;

RDC 2 – Zenderstad 11-9
1.Rinus Kromhout (1105) - Cor de Kruijff (1091) 0-2 (6)
2.Arie Schoneveld (986) - Feike Reitsma (1109) 0-2 (9)
3.Cees van der Bosch (1009) - Kumar Bihari (920) 2-0 (5)
4. Mariëlle Meijer-Kromhout (912) - Theo van Londen (972) 1-1 (8)
5.Jan Parlevliet (976) - Theo Wouda (944) 2-0 (4)
6.Casper Vroegop (992) - Koos van Amerongen 1-1 (10)
7.Jan Schijff (1002) - Hans Verhoeven (955) 2-0 (2)
8.Nico Mul (923) - Maarten de With 1-1 (7)
9.Piet van Egmond (939) - Rob de Meij (791) 2-0 (3)
10.Mathijs Ravensbergen - Laura Timmerman 0-2 (1)

Tweede klasse E
Verhaar Montage DVA - DC Dordrecht 2 17-3; Damvereniging VBI 3 - Heijmans Excelsior 3 15-5; TDV 2 - Angarde Informatica 2 9-11; Eureka-Heerlen - PWG 's-Gravenpolder 2 13-7; Middelburg - GDC 2 13-7.

Naar boven